Tarta z fioletowymi szparagami

14 . 05 . 2025

Tak, tak są i fioletowe. Delikatniejsze, bardziej słodkie w smaku , o lekko orzechowych aromacie. Obieramy je tak jak białe przed gotowaniem/pieczeniem, cieniutko najlepiej obieraczką do warzyw, odłamujemy zdrewniałe końce. Warto spróbować i porównać ich smak z białymi czy zielonymi.

Kolor szparagów zależy od….sposobu ich uprawy. 
Fioletowe rosną nad ziemią. I aby pozostały fioletowe należy je zebrać w momencie kiedy pod wpływem światła nie zrobią się zielone.
Zielone rosną nad ziemią, a białe pod ziemią, nie dociera do nich światło i dlatego pozostają bez koloru (a właściwie nie bez koloru, tylko mają najpiękniejszy kolor z kolorów🤍)
W mojej okolicy fioletowe szparagi są zdecydowanie rzadziej dostępne niż białe i zielone. A jak u Was? 

Przepis na prościuteńką propozycję ze szparagami fioletowymi z rolki poniżej:

Arkusz ciasta francuskiego świeżego 275 g
Pęczęk fioletowych szparagów
2 mozarella di Bufala
Małe jajko
Oliwa najlepiej aromatyzowana np czosnkiem, cytryną etc 
Sól, pieprz
1-2 łyżki prażonych migdałów

Arkusz świeża ciasta francuskiego rozwijamy i układamy na blaszce z piekarnika. Rysujemy delikatnie nożem ramkę 1,5 cm na arkuszu. Wewnątrz układamy obrane i poprzycinane szparagi. Mój pęczęk był obfity, a szparagi były cieńkie. Po obraniu cieniusieńkie. Dlatego nie podgotowałam ich wcześniej. 
Brzegi ciasta smarujemy roztrzepanym jajkiem. Szparagi solimy porządnie i smarujemy aromatyzowaną oliwą z oliwek. Pieczemy 5 minut w 220 stopniach, a potem 15 minut w 190 stopniach. W między czasie wyjmujemy mozarellę, by nabrała temperatury pokojowej i prażymy kawałki migdałów. Na upieczonej tarcie układamy mozarellę, polewamy ją aromatyzowaną oliwą i posypujemy płatkami. Całość oprószamy solą i delikatnie świeżym piperzem. Można też spód tarty przed ułożeniem szparagów posmarować serkiem kozim lub śmietankowym.

KOMENTARZE (0)

Zostaw pierwszy komentarz!

ZOSTAW KOMENTARZ