La Tropézienne

11 . 05 . 2024

La tropézienne - będąc w Saint Tropez pozycja obowiązkowa do spróbowania! Jest to brioszka, ciasto drożdżowe przełożone kremem- u mnie z kremem diplomate i posypane cukrem perlistym. Ma ciekawą historię i związki z Polską. Podczas kręcenia filmu „I Bóg stworzył kobietę” z Brigitte Bardot, w roku 1955, Aleksander Micka polski cukiernik tworzy posiłki dla ekipy filmowej i przygotowuje właśnie na deser tę oto tartę. Brigitte Bardot nazywa ją tartą tropézienne - na cześć miejsca gdzie kręcony jest film. 

Aby ją przygotować potrzebujesz:

Obręcz do tarty o średnicy 22 cm

5 g drożdży świeżych
20 ml mleka
2 krople ekstraktu z wanilii
170 g mąki
3 g soli 
2 jajka 100 g
20 g cukru
85 g masła
żółtko do posmarowania ciasta
80 g cukru perlistego

Krem diplomate: krem cukierniczy + bita śmietana
370 ml mleka
75 g żółtek
60 g cukru
50 g skrobi kukurydzianej
25 g masła
1 laska wanilii

170 g schłodzonej śmietany kremówki 36 %
2 listki żelatyny 

Drożdże rozpuścić w mleku lekko ciepłym i wanilią. Poczekać, aż ruszą.
Do misy wsypać mąkę i sól, wymieszać mikserem. Wlać mleko z drożdżami i wbić jajka. Wyrabiać hakiem 8 minut. Dodać cukier i wyrabiać 4 minuty. Stopniowo dodawać miękkie masło w kawałeczkach i wyrabiać do całkowitego połączenia i odklejania się ciasta od misy. Ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Przykryć folią. I czekać ok godziny jak wyrośnie. Dłońmi w mące zawinąć parę razy ciasto i włożyć do lodówki owinięte celofanem na 4 godz. 
Ciasto włożyć do obręczy. Spłaszczyć, wyrównać. Przykryć wilgotną ściereczką i pozostawić na 45 minut do wyrośnięcia. Posmarować żółtkiem. Oprószyć cukrem. I piec w 180 st ok 30-40 minut. Po ostudzeniu przekroić na pół. Górę pokroić na 8 kawałków. Krem diplomate rozmarować na spodzie tarty. Instrukcja wykonania znajduje się pod rolką poprzednią z tartą z truskawkami. Na filmiku próbowałam bez żelatyny. Zalecam jednak jej dodanie. Krem będzie ściślejszy.. Następnie przykryć pokrojonymi kawałkami i przeciąć krem i dolny krążek ciasta dzieląc ciasto na porcje. Włożyć do lodówki na godz i podawać. 

Przepis, Le Cordon Bleu „Szkoła cukiernictwa”

KOMENTARZE (0)

Zostaw pierwszy komentarz!

ZOSTAW KOMENTARZ