Galette des rois

07 . 01 . 2024

 

I zostałam królową! 🫅
Francuzi, zgodnie z tradycją jedzą Galette des rois 6 stycznia, celebrując Święto Trzech Króli. W środku można znaleźć figurkę. Kto trafi na kawałek ciasta z niespodzianką, zostaje królem/królową, dnia i wkłada na głowę koronę dołączoną do wypieku.

W tamtym roku prosiliście o instrukcje- dlatego nagrałam ten filmik. Nie polecam galety kupować gotowej- ja zazwyczaj trafiałam w PL na średnio świeże:( Piecze się ją bardzo łatwo. Przepis krok po kroku wraz z filmikiem powinny pomóc:) Warto spróbować! 

Klasyczna galette des rois zrobiona jest z ciasta francuskiego, a w środku znajduje się krem migdałowy. Ja tym razem aromatyzowałam go likierem pomarańczowym Cointreau. 

Składniki: 
- 2 koła z gotowego ciasta francuskiego średnica ok 25 cm (mogą być też mniejsze, od 20 cm)
- 1 roztrzepane małe jajko do smarowania
- figurka ceramiczna do zapiekania lub ziarenko fasoli/migdała
- papier do pieczenia

Krem: 
70 g miękkiego masła 
70 g cukru 
70 g mąki migdałowej 
1 duże jajko 
2 łyżeczki likieru pomarańczowego Cointreau
1 łyżeczka skrobi kukurydzianej 

Masło ubijamy mikserem do puszystości, dodajemy cukier. Ubijamy. Dodajemy pozostałe składniki kremu mieszając ręcznie. Krem, w rękawie cukierniczym wkładamy do lodówki na 15 minut. Na pierwszy krążek położony na blaszce, wyciskamy krem spiralnie od środka zostawiając wolny brzeg 1,5-2 cm posmarowany jajkiem. Można odcisnąć delikatnie mniejszy okrąg wewnątrz by było łatwiej wyciskać. 
Wciskamy figurkę w krem. Przykrywamy drugim krążkiem , dociskamy dokładnie pozbywając się powietrza i sklejamy solidnie. Brzegi ciasta zawijamy/ozdabiamy nożem. Smarujemy jajkiem. Zostawiamy na 15 min. Znów smarujemy jajkiem. Nie smarujemy zawiniętych/ozdobionych brzegów. Ja posmarowałam je jajkiem, jak obniżałam temperaturę pieczenia. Na wierzchu rysujemy delikatnie wzorki nieostrą stroną noża. Robimy naokoło parę malutkich dziurek w cieście. Pieczemy do lekkiego zarumienienia w 200 stopniach ok 15 minut, a potem 23-25 minut w 180 stopniach. Po wyjęciu z pieca, można posmarować całość syropem z 25 ml wody i 25 g cukru. 

Na podstawie przepisu Szkoła Cukiernictwa, Le Cordon Bleu.

KOMENTARZE (0)

Zostaw pierwszy komentarz!

ZOSTAW KOMENTARZ