Eklerki wytrawne

19 . 02 . 2024

Eklerki z serkiem śmietankowo-kozim, orzechami włoskimi i tymiankiem. Doskonałe do zupy krem zamiast oklepanych grzanek. 

Farsz:
- 200 g serka śmietankowego miękkiego do smarowania
- 200 g serka koziego miękkiego twarogowego
- 1/4 rozgniecionego ząbka czosnku
- 10 uprażonych i drobno posiekanych orzechów
- listki ze świeżych gałązek tymianku
- sól, pieprz

Serki, sól, pieprz, czosnek dokładnie mieszamy. Przekładamy do rękawa cukierniczego z tylką PF 16. Chłodzimy 15 minut w lodówce. Po upieczeniu i wystygnięciu eklerek, odcinamy delikatnie najlepiej nożem z ząbkami sam wierzch eklerki. Wyciskamy farsz. Można zwyczajnie posmarować eklerkę serkiem i posypać orzechami i tymiankiem. 

Na 14 eklerek - kształt eklerki na mojej macie ma 12 cm i 1,5 cm szerokości. Aby ciasta starczyło wyciskam wewnątrz paseczek i nie wyjeżdżam poza obrys. 

- 75 ml wody
- 75 ml mleka
- 60 g masła
- 5 g cukru
- 2 g soli wkładamy do rondelka. Doprowadzamy do zagotowania. Zdejmujemy z ognia. 

Wsypujemy natychmiast 90 g przesianej mąki i bardzo energicznie i dokładnie mieszamy. Masę wstawiamy na chwilę na niską moc palnika, mieszamy ciasto, tak by się nie przypaliło, a „wysuszyło”. Następnie, odstawiamy do przestygnięcia, przekładając masę do miski. 
Po lekkim przestygnięciu, 2-3 roztrzepane jajka (120 g) dodajemy p o m a l u t k u do masy (po każdym dodaniu części jajek, należy je wmieszać do ciasta) i mieszamy energicznie do momentu, aż ciasto będzie spadać z łyżki i tworzyć literę V zwisając z łyżki. Wtedy jest gotowe do przełożenia do rękawa cukierniczego i wyciskania. Ja do wyciskania ciasta na eklerki używam tylki PF16.

Eklerki pieczemy w 160 stopniach ok 40 minut. Czas pieczenia należy dostosować do swojego piekarnika.
Eklerki po upieczeniu zdejmujemy szybko z maty i studzimy. 

Eklerki - przepis warsztatowy Le Cordon Bleu

KOMENTARZE (0)

Zostaw pierwszy komentarz!

ZOSTAW KOMENTARZ